Da se ne zaboravi: dvadeset jedna godina od Martovskog pogroma

Da se ne zaboravi: dvadeset jedna godina od Martovskog pogroma


Na današnji dan, 17. marta 2004. počeo je trodnevni pogrom Srba na Kosovu i Metohiji koji je za posledicu imao osam ubijenih Srba na kućnom pragu, više od 900 povređenih, a njih 170 sa teškim povredama (od toga 150 batinanjem u njihovim kućama, dok je 20 povređeno u napadima na putevima), više od četiri hiljade trajno raseljenih, oko 800 srpskih, 90 aškalijskih i dve albanske kuće su potpuno uništene ili ozbiljno oštećene, prema podacima Eparhije raško-prizrenske iz aprila 2004. uništeno je blizu sto crkvenih zgrada, među kojima 19 spomenika kulture prve kategorije i 16 nekategorisanih pravoslavnih crkava, uništeno je desetinu hiljada vrednih fresaka, ikona, crkvenih relikvija, knjiga krštenih, venčanih i umrlih, paljene su bolnice, škole, biblioteke, rušena groblja, ubijane domaće životinje, od Srba je etnički očišćeno šest gradova i devet sela… 

U neredima, u kojima je učestvovalo, prema procenama međunarodnih organizacija, oko 60 hiljada Albanaca, u okršajima sa pripadnicima međunarodnih bezbednosnih snaga stradalo je i 11 kosovskih Albanaca, povređen je 61 pripadnik Kfora i 65 međunarodnih policajaca..

Cela lavina laži počela je optužbom, plasiranom preko albanskih medija, koja nikad nije dokazana, da su Srbi krivi za utapanje trojice albanskih dečaka u reci Ibar, koje se dogodilo dan ranije u popodnevnim satima.

“Nastojanja albanskih ekstremista da Martovski pogrom Srba 2004. godine predstave kao spontanu reakciju Albanaca na nesrećni slučaj davljenja albanskih dečaka iz sela Čabra u reci Ibar, za šta su zlonamerno okrivljeni Srbi, predstavlja samo paravan prethodno dobro planirane i pripremane akcije etničkog čišćenja Srba sa Kosova i Metohije i uništavanja njihovog nacionalnog i kulturnog identiteta, odnosno brisanja tragova njihovog vekovnog postojanja na tom prostoru”, navedeno je u publikaciji Bezbednosno informativne agencije Srbije koja je objavljena prošle godine. Operativni plan delovanja, prema ovim podacima, pripremao se unapred i donosio na tajnim sastancima koje su organizovale različite albanske strukture.

Prema podacima Agencije za statistiku Kosova (ASK), objavljenim krajem prošle godine nakon popisa sprovedenog tokom aprila i maja 2024, Kosovo ima 1 602 515 stanovnika, samo 2,3 odsto su Srbi, ali informacija da su u opštinama na severu pripadnici srpske zajednice uglavnom bojkotovali popis i da je ASK izašla sa procenom broja, govori u prilog činjenici da preciznih podataka  koliko je danas Srba na Kosovu i Metohiji – nema…

J. P.

 

(fotografije preuzete sa interneta)



Source link

Share this post

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Currency
RSD Srpski dinar
EUR Euro